Eкипи от специалисти зоолози и ботаници усилено картират животинското и растително разнообразие
От месец юли 2011 г. екипи от специалисти зоолози и ботаници усилено картират животинското и растително разнообразие във всичките 228 зони от общоевропейската мрежа от защитени територии „Натура 2000“ в България. Изследват се всички консервационно значими видове растения, животни и местообитания, които се срещат в най-запазените и красиви кътчета на България. Обект на проучването са прилепите и пещерите, за чието наблюдение със сигурност трябва надеждно осветление и лични предпазни средства.
Предлагаме на вашето внимание разказа на две момичета, активни участнички в проучването и изследването на прилепите.
„Когато бяхме на 16, приятели ни убедиха да отидем на пещера. Клубът беше ПКСУ „София“, а първата ни среща с подземния свят... ами май няма точна дума, с която да я опишем. Сблъскахме се с бурни реки и непрогледен мрак, а шумни и кални хора ни караха да преминаваме места, които се страхувахме даже да погледнем. Учудващо за нас самите продължихме да се връщаме там всяка събота и неделя и постепенно се научихме да виждаме красотата. Започнахме да търсим адреналина на по-дълбоки отвеси, по-технични камини и на по-сложни тесняци. Тъй като не си представяхме живота си без пещери, единственият изход беше да ги съчетаем с образованието, а по-късно и с работата си. Свързахме се с Боян Петров, ръководител на Центъра за изследване и защита на прилепите (ЦИЗП)* към НПМ, който ни показа най-голямото за нас съкровище на подземното царство – неговите обитатели.
В момента сме студенти по биология и сътрудници на ЦИЗП и Изследователския център по биоспелеология. По-голямата част от работата ни е на терен, като задължителни елементи от изучаването и опазването на прилепите са уловите с орнитологични мрежи, трансектите с ултразвукови детектори и, разбира се, проникването в пещери, които животните използват за убежища. Понякога ходим с часове, за да достигнем до на пръв поглед малък и незначителен обект и често заравяме поглед в калта в търсене на буболечки, които никой не вижда. Събирането на миниатюрните пещерни безгръбначни, наречени троглобионти, изисква доста търпение и набито око, но целта си заслужава: много от тези видове са уникални са конкретната пещерна система.
На командировка сме освободени от трудности като бавен интернет или припряни шефове; притесненията ни се свеждат до това дали зъбите на ръждивия вечерник ще пробият ръкавиците или дали падащите в пропастите камъни и този път ще оставят само драскотини по каските ни. Ето защо качествената екипировка е задължителна както за да се чувстваме комфортно и да свършим работата си на ниво, така и за да си осигурим максималната възможна безопасност. В най-голяма степен това се отнася за осветлението, което трябва не само да е достатъчно силно, но и да издържа дълго без смяна на батериите.“
Ния Тошкова, Виолета Желязкова
Център за изследване и защита на прилепите
Национален природонаучен музей –БАН
*ЦИЗП се занимава с проучване на разпространението и биологията на всички видове прилепи в България, популяризиране на тяхното значение, разработване на планове и стратегии за тяхната защита и управление на значимите местообитания.
Снимки